مقدمه نقاشی درب ورودی

نقاشی درب ورودی چوبی یکی از کم‌خرج‌ترین راه‌های تازه‌سازی فضای داخلی خانه است. درب خانه اولین نقطه تماس جهان اطراف با خانه شماست؛ بنابراین اگر می‌خواهید حس بهتری به خانه خود ببخشید یا علی‌الخصوص قصد فروش آن را دارید، از تأثیر یک تغییر رنگ ساده غافل نشوید. صفر تا صد این کار ابداً دشوار نیست؛ زیرا اصلاً نیازی به جدا کردن درب از چارچوب نیست! با ما همراه باشید.

وسایل موردنیاز برای نقاشی درب ورودی

  • چسب تزئینی یا چسب ماسکه
  • تمیزکننده خانگی
  • سمباده میله‌ای
  • ورقه سمباده
  • پرایمر و لایه بیس و در صورت لزوم فیلر
  • الکل تقلیبی
  • رنگ براق‌کننده (روغن جلا)
  • فرچه یا غلتک نقاشی

نقاشی درب ورودی بدون نیاز به جداکردن درب

از آنجا که کل روز باید درب ورودی خانه را باز بگذارید تا رنگ آن خشک شود؛ حواستان باشد یک روز بهاری گرم و غیر بارانی را برای این کار انتخاب کرده باشید؛ مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

1. فلز آلات متصل به درب را جدا کنید

قدم اول برای نقاشی درب ورودی، جدا کردن تمام چیزهایی است که به درب وصل است. اگر همان ابتدا این کار را انجام دهید، دیگر برای نقاشی اطراف این قسمت‌ها با فرچه عذاب نمی‌کشید. هر چیزی را که نمی‌توانید جدا کنید، با چسب ماسکه یا نوار چسب تزئینی بپوشانید تا رنگی نشود. اگر از ما می‌شنوید، روی پیچ و مهره‌ها را هم با نوار چسب بپوشانید تا موقع وصل کردن آنها، عمرتان بر سر اینکه کدام پیچ برای کدام قسمت بود، بر باد نرود. اگر بخشی از درب پانل شیشه‌ای دارد، برای پوشاندن آن بخش نیز از نوار چسب و روزنامه استفاده کنید تا تصادفاً روی آن رنگ نپاشد.

2. درب را تمیز کنید

برای تمیزکردن درب خود از یک تمیزکننده خانگی چندمنظوره با غلظت کم استفاده کنید. چربی‌ها و آلودگی را به‌خوبی زدوده و سپس آن را با آب تمیز بشویید. اگر می‌بینید که بخش‌هایی از درب جلبک یا کپک بسته، بهتر است برای از بین بردن آنها از یک پاک‌کننده قوی‌تر چوب استفاده کنید.

3. برای نقاشی درب ورودی، ابتدا رنگ قدیمی را بریزید

اگر درب موردنظر قدیمی است، ابتدا باید آن را آماده کنید. در صورت وجود هرگونه رنگ پوسته شده یا حباب، با یک لیسه صاف پوست آن را جدا کرده و سطح را صاف کنید.

4. ترک‌ها را ترمیم کنید

سوراخ یا شکاف چوب به‌راحتی با فیلر چوب قابل ترمیم است. پس از خشک شدن فیلر، روی آن را سنباده بکشید تا صاف شود.

5. سنباده بکشید

برای سنباده زدن باقی درب از ورقه سنباده استفاده کنید. اگر وضعیت رنگ درب خوب است، از کاغذ سنباده مرطوب و خشک و اگر وضعیت رنگ نامناسبی است، از یک ورقه سنباده گریت متوسط و سپس گریت نرم استفاده کنید. قبل از نقاشی درب ورودی لازم است سطح روی درب به‌خوبی سنباده بخورد تا زبر و هموار شود.

6. روی درب را با الکل تقلیبی پاک کنید

پس از آنکه سنباده کشی تمام شد، سطح روی درب را با الکل تقلیبی پاک کنید. با این کار گرد و غبار باقیمانده از بین رفته و درب تمیز و آماده خواهد شد. صبر کنید تا الکل خشک شود.

7. قبل از نقاشی درب ورودی پرایمر بزنید

اگر پس از پاک‌کردن پوسته‌های رنگ، بخش‌هایی از چوب لخت نمایان شد، حتماً باید قبل از شروع نقاشی درب از یک پرایمر استفاده کنید.

8. حال نوبت رنگ بیس است

اگر رنگی که انتخاب کرده‌اید با رنگ اولیه درب خیلی متفاوت است، فرضاً اگر ابتدا تیره بوده و اکنون قصد دارید آن را روشن کنید، قبل از هر چیز باید از یک لایه رنگ بیس (پایه) استفاده کنید. با این کار دیگر نیاز نیست چندین و چند لایه رنگ بزنید تا به رنگی که مدنظر داشتید برسید.

9. رنگ نهایی را بپاشید

از پانل‌ها شروع کنید و سپس قسمت‌های افقی و عمودی را رنگ کنید. فرچه را روی همه پستی بلندی‌های درب بکشید تا همه‌جا رنگ بگیرد. اگر فکر می‌کنید همچنان نیاز است یک لایه دیگر رنگ بخورد، صبر کنید تا لایه اول خوب خشک شود. حواستان باشد، در تمام طول مدتی که رنگ خشک می‌شود درب را باز بگذارید. می‌توانید تعدادی مقوا را زیر درب بگذارید تا در طول این مدت تکان نخورد.

اگر از نتیجه نهایی راضی هستید، تا زمانی که رنگ مرطوب است، نوارچسب‌ها را بردارید.

10. فلز آلات را مجدداً وصل کنید

زمانی که رنگ خشک شد، می‌توانید همه چیزهایی که جدا کرده بودید را مجدداً وصل کنید.

11. داخل درب را هم رنگ کنید

اگر می‌خواهید قسمت داخلی درب (سمتی که داخل خانه قرار می‌گیرد) را نیز رنگ‌آمیزی کنید، باید از رنگ چوبی که برای فضای داخلی ساخته شده، استفاده کنید. رنگ‌های خارجی برای فضای باز ساخته شده‌اند؛ در حالی که رنگ‌های داخلی قابلیت شستشوی بیشتری دارند و به راحتی تمیز می‌شوند.

برای رنگ‌آمیزی قسمت داخلی درب نیز می‌توانید همین مراحل را مجدداً دنبال کنید.

کلام آخر

رنگ هرکجا که پاشیده شود، به آن روح و زندگی می‌بخشد و گاهی تنها یک تغییر کوچک و کم‌هزینه مانند تغییر رنگ برای رفع دل‌زدگی و عادت به ظاهر خانه کافی است. با نقاشی درب ورودی، در عرض چند ساعت رنگی زنده به نمای بیرونی خانه خود بپاشید و از ظاهر تمیز و جدید آن که هنر دست خودتان است، لذت ببرید. اگر برای انجام این کار وسوسه شده‌اید، مراحل ذکر شده در این مقاله را به ترتیب و موبه‌مو انجام دهید و در نهایت فراموش نکنید که نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.