مقدمه رنگ‌ آمیزی اتاق

رنگ‌ آمیزی یک اتاق جزو کارهای پایه و ساده در دکوراسیون اتاق است که حتی تازه‌کارترین مبتدیان هم قادر به انجام آن هستند. اما وقتی می‌خواهید یک اتاق را رنگ کنید، ممکن است که انجام آن را به تعویق بیندازید مخصوصا اگر اعتمادبه‌نفس انجام آن را ندارید یا اولین بار است که اتاقی را رنگ می‌کنید.

ما برای اینکه کار شما را راحت کنیم در اینجا نکات و اسرار تجاری را در اختیارتان می‌گذاریم که با کمک آن‌ها می‌توانید کار رنگ‌ آمیزی اتاق خود را طوری به اتمام برسانید که حتی یک نقاش حرفه‌ای هم به کار شما افتخار کند. پس با ما همراه باشید.

1.به ترتیب درست رنگ کنید

اگر می‌خواهید کل اتاق را رنگ کنید باید ترتیب خاصی را برای گرفتن بهترین نتیجه‌ دنبال کنید.  اول با رنگ‌کردن سقف شروع کنید. با این کار از پاشیدن رنگ روی دیوار‌های تازه رنگ‌شده جلوگیری شده و سخت‌ترین کار را اول انجام داده‌اید. کف اتاق را با روزنامه یا پارچه بپوشانید تا از پاشیده شدن لکه‌های رنگ روی آن محافظت کنید. برای راحت‌تر شدن کار از غلتک رنگ استفاده کنید.

بعد از سقف نوبت دیوار‌هاست. برای رنگی نشدن سقف با رنگ دیوارها از رول یا نوار چسب رنگ استفاده کنید و آن را تا جایی که می‌توانید نزدیک به لبه‌های سقف بچسبانید. اینگونه نتیجه‌ی کار تمیز و حرفه‌ای می‌شود.

اول اطراف لبه‌ها را با یک قلموی معمولی رنگ کنید ( این روش cutting in نام دارد) و سپس فضای باقی مانده را رنگ بزنید. استفاده از غلتک کارآمدترین روش رنگ ‌آمیزی است مگر بخواهید جزئیات پیچیده مانند خمیدگی‌‌های گچ‌کاری را رنگ کنید.

برای رنگ آمیزی اتاق استفاده از غلتک زمان کمی می‌برد و بسیار راحت است. تنها کاری که باید بکنید رنگ‌کردن با یک حرکت W شکل است و باید مطمئن شوید که قسمت‌های رنگ‌شده، کمی همپوشانی داشته باشند. برای داشتن لبه‌های یک‌خط و تمیز، وقتی رنگ‌کردن دیوار تمام شد نوار چسب رنگ را زمانی که هنوز رنگ‌ دیوار خیس است جدا کنید.

اگر نمی‌خواهید زمین اتاق را رنگ کنید، رنگ‌کردن قرنیزها آخرین کار است. اگر به تازگی دیوارها را رنگ ‌زده‌اید انجام این کار را حدود یک هفته به تعویق بیندازید تا اجازه دهید رنگ به دیوارها بنشیند. اگر قرنیزهای شما چوب بدون پوشش است یک لایه آستر نیاز دارد. به یاد داشته باشید قرنیزها همیشه نباید سفید باشند شما می‌توانید با استفاده از رنگ‌های مختلف به اتاق شخصیت دهید یا می‌توانید با همرنگ‌کردن قرنیز‌ها با دیوار جلوه‌ای مدرن به اتاق دهید.

اگر می‌خواهید کف اتاق را نیز رنگ کنید این آخرین مرحله رنگ آمیزی اتاق است. زدن نوار چسب رنگ روی قرنیز‌های تازه رنگ شده سبب محافظت از آنها و تمیز و یک‌خط رنگ شدن لبه‌های دیوار اتاق می‌شود. هنگام رنگ‌کردن کف اتاق توجه داشته باشید که خود را در گوشه‌‌ای از اتاق گیر نیاندازید. منطقی است که از دورترین کنج اتاق شروع کرده و کم‌کم به سمت در، رنگ‌‌زدن اتاق را ادامه دهید.

2.آماده‌سازی کلید رنگ‌ آمیزی اتاق است

کیفیت نهایی کارتان را فقط چگونگی رنگ‌ آمیزی اتاق تعیین نمی‌کند. مثلا آماده‌سازی نیز می‌تواند در ظاهر نهایی کارتان تأثیر‌گذار باشد. هرچقدر به آماده سازی بیشتر اهمیت بدهید، کیفیت بهتری نیز خواهید داشت.

ابتدا روی دیوار دنبال آسیب‌هایی بگردید که باید تعمیر شوند. آسیب‌ها شامل سوراخ‌های کوچک، گچ کنده‌شده، ترک‌های مویی یا چوب خراشیده‌شده است. اصولا به دنبال هر چیزی باشید که رنگ‌ آمیزی اتاق را با مشکل روبرو کند. ترمیم‌کننده‌های بسیاری برای حل این مشکلات وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌شود سطح دیوار را یک‌دست کرد. تنها چیزی که نیاز دارید انتخاب ترمیم‌کننده‌ی صحیح برای مشکل موجود است.

برای صاف‌کردن دیوار باید برای سمباده کشیدن برجستگی‌ها و ناهمواری‌های سطح آن وقت بگذارید. به دنبال نواحی و تکه‌هایی باشید که رنگ آنها ناهموار است یا احساس می‌کنید کاملاً صاف نیست. رنگ پوست‌پوسته شده را تا زمانی که لبه های آن صاف شود سنباده بکشید. اگر از ترمیم‌کننده استفاده کرده‌اید، آن را تا زمانی که هم‌سطح دیوار شود سمباده بکشید.

Sugar soap (ترکیب شیمیایی قلیایی قوی شبیه به تری‌سدیم فسفات) جادویی عمل می‌کند. این محلول می‌تواند چربی، غبار، تکه‌های چسبناک و تقریبا همه چیز را پاک کند. حتی اگر نمی‌توانید غبار را مشاهده کنید از مقدار خاکی که با گذشت زمان روی هم انباشته می‌شود تعجب خواهید کرد. بنابراین همیشه باید از Sugar soap استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را روی سطح اسپری و سپس بسایید. از مقداری آب تمیز برای شستشو آن استفاده کنید. اگر باقی مانده‌ی آن را از روی دیوار نشویید، لایه‌ی Sugar soap باقی‎مانده روی دیوار، مانع چسبیدن رنگ روی آن می‌شود و نتیجه کار بی‌کیفیت خواهد‌شد.

3.تمیز‌کردن به اندازه‌ی رنگ‌ آمیزی اتاق مهم است

ما می‌دانیم که شما ممکن است به محض پایان رنگ‌ آمیزی اتاق، کار را تمام شده بدانید؛ اما شما هنوز باید تمیزکاری کنید. تمیز‌کردن و نگهداری صحیح وسایل شما تفاوت زیادی در پروژه‌های آینده ایجاد می‌کند.

پس از اتمام کار، رنگ اضافی قلمو یا غلتک خود را پاک کنید. تا جایی که می‌توانید رنگ اضافه را خارج کنید و سپس ابزار را در یک سطل آب گرم و صابون بشویید.

پایه‌ی تمام رنگ‌های ما بر آب است، بنابراین شستشو در آب گرم تنها کاری است که شما باید برای تمیز کردن ابزار انجام دهید. اما اگر از رنگ پایه آب استفاده نمی‌کنید (برای فهمیدن پایه‌ی رنگ‌، قوطی آن را بررسی کنید) باید ابزار خود را یک شب در white spirit (نوعی تینر) خیس کنید.

 با استفاده از دستکش محافظ، موهای قلمو یا غلتک را ماساژ دهید تا رنگ اضافه‌ی آن شسته شود. برای خشک‌کردن از پارچه یا لباس کهنه استفاده کنید و به آرامی آب اضافه ابزار را بگیرید. به یاد داشته باشید شما نمی‌توانید white spirit را در سینک ظرفشویی خالی کنید. بگذارید رنگ ته‌نشین شده و سپس white spirit را دوباره به بطری برگردانید.

نکته طلایی: اگر در نیمه کار هستید و روز بعد هنوز نیاز به استفاده از قلمو یا غلتک دارید، آن را در نایلون یا کیسه‌ی فریزر طوری بپیچید که هوا داخل آن نباشد. این کار از خشک‌شدن رنگ جلوگیری می‌کند و  می‌توانید روز بعد به راحتی از ابزارتان استفاده کنید.

4. رنگ خود را با دقت انتخاب کنید

شما می‌توانید تمام مقدمات آماده‌سازی در جهان را برای رنگ‌ آمیزی اتاق انجام دهید؛ اما اگر از رنگ بی‌کیفیت استفاده کنید، نتیجه‌ی کار آنقدر که انتظار دارید ماندگار و با‌کیفیت نخواهد بود. رنگی را انتخاب کنید که مناسب اتاق شما باشد. رنگ‌های حمام و آشپزخانه مقاوم در برابر بخار و تراکم بخار طراحی شده‌اند. تمیز‌کردن آن‌ها نیز آسان است پس نگران پاشیده شدن شامپو یا سس بلونز روی دیوار نباشید.

رنگ با کیفیت خوب نباید خراشیده یا پوسته شود. رنگ با‌کیفیت باید رنگدانه رنگی یا پیگمنت خوب و قوی داشته باشد تا بتوانید کار را با لایه‌های کمتری از رنگ به پایان برسانید. وقت بگذارید و بین گزینه‌ها رنگی را انتخاب کنید که دارای ویژگی‌های مورد نیازتان باشد. به عنوان مثال، آیا شما در حال رنگ‌ آمیزی اتاق کودکان هستید؟ به دنبال رنگی باشید که قابل شستشو و ساییدن باشد تا به شما کمک کند هرگونه اثر یا کثیفی از بازی روزمره کودکان را از بین ببرید.

5. ابزار می‌تواند تفاوت ایجاد کند

درست مانند رنگ، کیفیت ابزار شما نیز می‌تواند تأثیر گذار باشد.

 نیازی نیست که ابزار حرفه‌ای بخرید؛ اما به ابزار ارزان نیز اکتفا نکنید. از قلموهای بی‌کیفیت ممکن است موهایی جدا شود که در رنگ شما گیر کرده و با رنگ دیوار خشک شوند. این با اینکه جلوه‌ی بدی ندارد؛ اما یک مشکل آزار‌دهنده است. غلتک‌های بی‌کیفیت به اندازه‌ی کافی رنگ را نگه نمی‌دارند و باعث می‌شوند رنگ دیوار شما تکه‌تکه و رگه‌دار شود. این به این دلیل است که لایه‌ی رنگ‌زده‌شده روی دیوار بسیار نازک است و سریع خشک می‌شود. غلتک‌های بد همچنین می‌توانند رنگ زیادی را جذب کنند و باعث پاشیده شدن رنگ روی دیوار یا مکان‌هایی که شما نمی‌خواهید شوند.

زمانی که می‌خواهید قلمو یا غلتک بخرید تحقیق کنید و چند مقاله بخوانید.

نکته‌ی کلیدی مهم دیگر برای رنگ‌ آمیزی اتاق استفاده از رول یا نوار چسب رنگ است. بعضی افراد تصمیم می‌گیرند تا از چسب نقاشی (چسب کاغذی) استفاده کنند؛ اما نوار چسب رنگ، مخصوص این کار است و رنگ از روی آن شُره نمی‌کند. اگر رنگ شره کند در نهایت تکه‌هایی از رنگ بر روی دیوار خواهد ماند که نتیجه نهایی را خراب می‌کند.

آیا این نکات برای شما تازگی داشت؟ آیا در رنگ‌ آمیزی اتاق خود از آن‌ها استفاده می‌کنید؟ اگر نکته‌ی دیگری بلدید که رنگ‌ آمیزی اتاق را آسان‌تر می‌کند آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.