مقدمه نقاشی روی گچ تازه

رنگ‌آمیزی دیوار تازه گچ‌کاری شده نسبت به دیوار معمولی به آماده‌سازی‌های بیشتری نیاز دارد. تحت هیچ شرایطی به کشیدن فرچه رنگ روی گچ تازه فکر نکنید. در چنین شرایطی قبل از رفتن به سراغ سطل رنگ، ابتدا کارهای لازم برای عایق‌کاری و آب‌بندی گچ را انجام دهید تا دیوار رنگ موردنظر را به خود بگیرد. در این مطلب با فوت‌وفن‌های نقاشی روی گچ تازه آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

وسایل موردنیاز برای نقاشی روی گچ تازه

  • امولسیون برای اعمال نم پوش (Mist Coat)
  • آب
  • پارچه‌های غبارگیر
  • چسب تزئینی یا چسب ماسکه
  • رنگ
  • فرچه یا غلتک نقاشی

1. صبر کنید تا گچ خشک شود

زمانی که قصد دارید گچ تازه را رنگ کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بگذارید گچ خشک شود. دیوار تازه گچ شده به یک هفته زمان نیاز دارد تا کاملاً خشک شود و اثری از رطوبت بر روی آن نماند. گچی که کاملاً خشک شده روشن است، لکه‌های تیره ندارد و رنگ و ظاهر آن یکنواخت است. گچ تازه با گرمای بخاری یا هوایی که از پنجره داخل اتاق می‌شود، سریع‌تر خشک خواهد شد.

رنگ به گچ خیس نمی‌چسبد. استفاده از امولسیون روی گچ مرطوب نیز به همین خاطر است که رنگ به دیوار بچسبد و از آن کنده نشود. از طرفی رنگ روی گچ خشک سریع خشک می‌شود؛ در نتیجه ممکن است رد ضربات فرچه روی دیوار بماند و رنگ به‌خوبی روی دیوار پخش نشود. همین‌طور که گچ خشک می‌شود، پارچه‌های غبارگیر را روی زمین بگذارید و برای حفاظت از هر چیزی که به دیوار متصل است، از نوار چسب استفاده کنید. اعمال نم پوشه بر روی دیوار ممکن است اطراف را کمی کثیف کند.

2. نم پوشه رنگ را آماده کنید

نم پوشه از رنگ امولسیون رقیق شده با آب ساخته شده و به عنوان یک پرایمر عمل می‌کند. رطوبت اضافی باعث می‌شود دیوار خاصیت جذب‌کنندگی پیدا کند و به این ترتیب رنگ روی آن راحت‌تر بنشیند. در روش دیگر، می‌توانید از پرایمری با پایه آب استفاده کنید که در این صورت از کثیف کاری مرحله ساخت نم پوشه نجات خواهید یافت.

برای ساخت نم پوشه، سه سهم امولسیون را با یک سهم آب مخلوط کنید. البته گاهی نسبت‌ها متفاوت است و بهتر است از دستورالعمل سازنده روی قوطی رنگ پیروی کنید. لازم نیست به دنبال رنگی دقیقاً همرنگ پوشش نهایی خود باشید؛ اما برای یکدست شدن دیوار باید از رنگ مشابهی استفاده کنید. نم پوشه زمانی کاملاً مخلوط شده که آب روی سطح امولسیون ننشسته باشد.

3. اکنون نوبت نقاشی روی گچ تازه است

نم پوشه را به دو روش می‌توانید اعمال کنید. در صورت استفاده از غلتک، دیوار سریع‌تر اما نامرتب و غیر یکدست آغشته می‌شود؛ زیرا پاشش رنگ غلتک زیاد است. از سوی دیگر استفاده از فرچه زمان بیشتری می‌طلبد؛ اما نسبتاً تمیزتر است.

هرکدام از این دو روش را که انتخاب می‌کنید، یادتان باشد با حرکات نرم بالا به پایین و بلعکس کل دیوار را آغشته کنید. نم پوشه بسیار بسیار رقیق است؛ بنابراین به‌محض آنکه قطره یا رگه‌ای بر روی دیوار مشاهده کردید، فوراً روی آن رنگ بزنید تا روی سطح خشک نشود و دیوار را خراب نکند.

قبل از اعمال لایه رنگ رویی، 24 ساعت صبر کنید تا نم پوشه کاملاً خشک شود.

4. لایه نهایی، براق‌کننده رنگ دیوار

آخرین مرحله نقاشی روی گچ تازه، اعمال براق‌کننده است. به‌محض آنکه نم پوشه روی دیوار خشک شد، می‌توانید براق‌کننده را بزنید. در این مرحله دیگر نیازی به سمباده کشی دیوار نیست؛ زیرا همه مراحل آماده‌سازی قبلاً به شکل تمام و کمال انجام شده است.

برای آنکه براق‌کننده به صورت یکنواخت بر روی سطح اعمال شود، فرچه را به صورت حرف انگلیسی V روی دیوار حرکت دهید. برای نتیجه بهتر، ممکن است نیاز باشد بیش از یک لایه بزنید.

کلام آخر

اگر حبابی در ذهنتان باز شده که چگونه گچ تازه دیوارهای خانه را رنگ کنید، بدانید که تنها نیستید. این سؤال بعد از گچ‌کاری دیوارها برای همه صاحبخانه‌ها پیش می‌آید. توجه به این نکته بسیار مهم است که نقاشی گچ تازه با نقاشی یک دیوار معمولی متفاوت است. این مورد آمادگی و البته صبر بیشتری می‌طلبد! در این مقاله قدم به قدم مراحل نقاشی روی گچ تازه را با هم بررسی کردیم و اکنون همگی می‌دانیم که چطور باید این کار را انجام دهیم. اگر این مطلب برایتان مفید بود، منتظر نظرات گرم و انرژی‌بخش شما هستیم.