مقدمه نقاشی قرنیز

قرنیزها به موجب محل قرارگیری آن‌ها در اتاق، گرد و غبار زیادی را به خود جلب می‌کنند و به همین علت زودتر از سایر قسمت‌های اتاق رنگ و روی خود را از دست می‌دهند. این موضوع برای برخی به‌قدری آزاردهنده است که هر روزبه جان قرنیزهای خانه خود می‌افتند و دور تا دور آنها را تمیز می کنند، هر روز! اگر شما هم از این دسته از افراد هستید، پیشنهاد می‌کنیم یک روز همه کارهای خود را کنار بگذارید و نقاشی قرنیز را امتحان کنید. می‌پرسید چگونه؟ با ما همراه باشید.

وسایل مورد نیاز برای نقاشی قرنیز

 • محلول صابون قند
 • اسفنج
 • سمباده
 • پرایمر
 • رنگ قرنیز
 • قلموی 2 اینچی
 • پارچه غبارگیر
 • نوارچسب ماسکه

 نکات مهم قبل از شروع نقاشی قرنیز

قبل از هر کاری رنگ خود را انتخاب کنید. مثل همه پروژه‌های طراحی داخلی، در مورد قرنیز دور دیوار هم قوانینی وجود دارد؛ اما قانون که همیشه برای رعایت کردن نیست، هست؟! در حالت معمول، رنگ قرنیز باید متناسب با رنگ دیوار باشد. قرنیز تیره مدرن‌تر به نظر می‌رسد (رنگ تیره گرد و غبار را هم به‌خوبی مخفی می‌کند)، و قرنیز روشن فضای اتاق را بزرگ‌تر می‌کند.

رنگ‌های براق معمولاً سخت‌تر از سایر پوشش‌ها هستند؛ از این رو برای رنگ قرنیز گزینه بهتری به حساب می‌آیند. البته اگر برق آن را دوست ندارید، جلوه‌هایی با درخشش ملایم‌تر که با ضربه و خراش هم خوب کنار می‌آیند، استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که ابتدا باید دیوارهای خود را رنگ کنید و نقاشی در مرحله بعد انجام می‌شود. حتماً می‌دانید که «از بالا شروع کن و پایین بیا» یک قانون طلایی دکوراسیون است. وقتی ابتدا دیوار را نقاشی می‌کنید، دیگر پاشیدن قطره‌های رنگ روی قرنیز چندان مهم نیست. ترتیب کار باید به این صورت باشد: اول سقف، سپس دیوار و در نهایت قرنیز و کف.

1. آماده‌سازی قرنیز برای نقاشی

با دنبال کردن مراحل آماده‌سازی زیر، پس از اتمام کار حتی یک قطره رنگ روی فرش یا دیگر قسمت‌های خانه نخواهید دید:

 1. اگر در طول نقاشی قرنیز کف خانه فرش پهن است، یک پارچه غبارگیر را تا حد امکان نزدیک به قرنی پهن کنید. همچنین می‌توانید یک تکه مقوا را جمع کرده و آن را زیر قرنیز قرار دهید یا چسب بزنید.
 2. برای پاک‌سازی و تمیز کردن قرنیزها از یک محلول صابون قند و یک اسفنج استفاده کنید. حتماً تمام آلودگی‌ها، گرد و غبار و چربی‌ها را پاک کنید تا ماندگاری رنگ بیشتر شود.
 3. بهتر است قبل از شروع کار، قرنیزها را خوب سمباده بکشید. سنباده زدن سطح را برای رنگ‌آمیزی آماده می‌کند و تعداد لایه‌های رنگ موردنیاز را کمتر می‌کند. سطح قرنیز را به نرمی سمباده بکشید و گرد و غبار آن را پاک کنید. اجازه دهید تا کاملاً خشک شود.

2. مراحل نقاشی قرنیزها

 1. به‌محض آنکه قرنیزها خشک شدند، باید روی سطح را به پرایمر آغشته کنید. نصف قلموی 2 اینچی را به رنگ آغشته کرده و رنگ اضافی را با لبه قوطی رنگ بگیرید. اگر قلمو بیش از حد به رنگ آغشته باشد، احتمال چکه کردن رنگ و رگه بستن روی سطح زیاد می‌شود؛ بنابراین از مناسب بودن حجم پرایمر بر روی قلمو اطمینان حاصل کنید.
 2. از قسمت بالایی قرنیز شروع کنید. قلمو را به‌گونه‌ای در دست بگیرید که با دیوار زاویه 45 درجه بسازد و از راست به چپ از یک گوشه اتاق شروع به رنگ‌آمیزی کنید و به سمت دیگر بروید.
 3. همین کار را برای بخش تحتانی قرنیز تکرار کنید. مواظب باشید که پرایمر روی زمین چکه نکند.
 4. سپس قسمت میانی را آغشته کنید.
 5. صبر کنید تا پرایمر خشک شود؛ این فرایند ممکن است بین دو تا چهار ساعت طول بکشد.
 6. زمانی که پرایمر خشک می‌شود، نوبت به نقاشی قرنیز می‌رسد. نحوه اعمال رنگ دقیقاً مطابق نحوه اعمال پرایمر است. برای نتیجه بهتر احتمالاً به دو لایه رنگ نیاز خواهد بود؛ اما در هر صورت طبق دستورالعمل روی قوطی رنگ عمل کنید.
 7. در نهایت، نوارچسب را مادامی که رنگ هنوز مرطوب است بردارید؛ اما بگذارید پارچه غبارگیر تا خشک شدن کامل رنگ همان جا بماند.

کلام آخر

قرنیز تازه نقاشی شده می‌تواند تأثیر شگفت انگیزی بر نمای ظاهری یک اتاق داشته باشد؛ اما اگر راه آن را بلد نباشیم، احتمالاً با نتیجه‌ای حتی بدتر از قرنیزهای قدیمی خود مواجه خواهیم شد. در طول نقاشی خانه ممکن است این سؤال به ذهنتان خطور کند که نقاشی را ابتدا باید از کجا شروع کرد، قرنیز، دیوار یا سقف؟ اگر کنجکاو یافتن پاسخ این سؤال هستید و دوست دارید قدم به قدم مراحل آماده‌سازی و نقاشی قرنیزهای خانه را یاد بگیرید، این مقاله را مطالعه کنید. منتظر نظرات دلگرم‌کننده شما هستیم.

کلمه کلیدی: نقاشی قرنیز