برای ایجاد تنوع در فضای منزلتان می‌توانید از رنگ آمیزی دیوار برجسته شروع کنید. با این کار می‌توان رنگ جدیدی به اتاق‌ها داد و از حالت یکنواخت و خسته کننده خارج کرد. هم‌چنین با رنگ کردن قسمت‌های برجسته دیوار طرح‌های جالبی می‌توان ساخت. برای ایجاد تنوع یا هردلیل دیگری که می‌خواهید دیوار برجسته خود را رنگ کنید، در این قسمت ترفندهای رنگ آمیزی آن را به شما آموزش خواهیم داد.

ایده‌هایی برای رنگ کردن دیوار برجسته

برای اینکه از رنگ آمیزی دیوار برجسته نتیجه بهتری بگیرید به موارد زیر توجه کنید.

یک دیوار برجسته توجه افراد را به قسمت‌های برجسته و مرکزی جلب می‌کند

 بنابراین از آن برای تمرکز  و بزرگنمایی ویژگی‌های خوب اتاق باید استفاده کرد. این ویژگی‌ها می‌تواند شامل  شومینه، تلویزیون، قسمت بالایی تخت یا حتی طرح‌های معماری شده باشد.

 اگر می‌خواهید رنگ آمیزی متفاوتی ایجاد کنید ممکن است این کار باعث ایجاد بی‌نظمی در اتاق شما شود

 بهتر است قبل از رنگ آمیزی، اتاق‌ها را خالی از هرگونه وسیله یا طراحی‌های مختلف کنید. در صورتی که اتاقی شلوغ باشد و ویژگی‌های برجسته دیگری داشته باشد، با وجود دیوار برجسته شلوغ‌تر شده و دیگر جلب توجه نمی‌کند.

رنگ آمیزی دیوار برجسته می‌تواند راهی برای تقسیم اتاق‌ها باشد. اگر یک اتاق نشیمن و آشپزخانه با نقشه باز دارید، دیوارهای برجسته به تقسیم فضا کمک کرده و مشخص می‌کنند که فضای پخت و پز و اتاق نشیمن از کجا شروع شده و پایان می‌یابد.

اگر فضای زندگی شما کوچک است، دیوار برجسته باعث ایجاد احساس شلوغی در شما می‌شود

برای فضاهای کوچک، بهتر است به جای دیوار برجسته فقط از یک رنگ استفاده کنید حتی اگر یک رنگ تیره باشد.

لازم نیست برای رنگ آمیزی دیوار برجسته حتما از رنگ‌های پررنگ استفاده شود. اگر برای ایجاد تنوع زیاد شک دارید، از همان رنگ اتاق استفاده کنید اما از چند سایه تیره یا روشن بهره ببرید. این رنگ زیاد چشمگیر نخواهد بود اما هنوز هم به عنوان دیوار برجسته جلب توجه می‌کند. از رنگ‌های متضاد هم می‌توان استفاده کرد، اما توجه کنید که این رنگ‌ها با سایر رنگ‌های اتاق متناسب باشد. در غیر اینصورت اتاق بسیار بی‌نظم به نظر می‌آید.

وسایل موردنیاز

 • نوار تزئینی
 • دستمال گردگیری
 • سنباده
 • صابون  و اسفنج
 • برس رنگ کردن
 • رنگ
 • جعبه استوانه‌ای

نحوه رنگ آمیزی دیوار برجسته

 1. دستمال گردگیری را پهن کنید.
 2. با کاغذ سمباده به آرامی دیوار را بسابید. این کار باعث صاف شدن دیوار شده و رنگ به خوبی به آن می‌چسبد.
 3. برای پاک کردن دیوار از صابون و اسفنج استفاده کنید. کمی صبر کنید تا خشک شود.
 4. نوار دکوراتور را درست در زیر دیوار قرار دهید تا از رنگ آمیزی دیوار برجسته کناری جلوگیری کند. همین کار را با پریزها و کلیدهای برق انجام دهید.
 5. نیمی از موهای برس را به رنگ انتخابی خود آغشته کرده و قسمت‌های اضافی را با لبه ظرف رنگ پاک کنید.
 6. از یک قلم مو 2 اینچی استفاده کرده و لبه های دیوار جدا شود، حدفاصل آن را برای ایجاد حالت موج‌دار با کمی رنگ همپوشانی کنید.
 7. رنگ را درون یک سینی استوانه قرار داده و تا رنگ گیری کامل استوانه صبر کنید.
 8. رنگ را با فشار کم با حرکت V به دیوار بمالید تا به طور یکنواخت در روی دیوار پخش شود.
 9. 4 ساعت صبر کنید تا لایه اول خشک شود.
 10. لایه دوم را بزنید.
 11. در حالی که لایه دوم هنوز مرطوب است، نوار را با زاویه 90 درجه به آرامی بردارید. این روش به کار شما حالت موج‌دار می‌بخشد.

سخن پایانی

رنگ آمیزی دیوار برجسته باعث ایجاد تنوع در منزل و اتاق شما می‌شود و روحی تازه به آن می‌بخشد. با این روش می‌توان طرح‌های مختلفی در اتاق‌ها ایجاد کرد. شما هم می‌توانید با استفاده از رنگ آمیزی دیوار برجسته اتاق‌هایتان را رنگ کرده و از آن لذت ببرد.

کلمه کلیدی: رنگ آمیزی دیوار برجسته