انتخاب رنگ منزل، چالشی طاقت ‌فرسا به نظر می‌رسد به‌خصوص وقتی میلیون‌ها رنگ برای انتخاب دارید. اما برای انتخاب راحت‌تر، در این مقاله به قوانین رنگی می‌پردازیم که می‌تواند به شما کمک کند تا گزینه‌های خود را محدود کنید و روی یک طرح یا الگوی رنگی که دوست دارید متمرکز شوید. ابتدا تعاریف ویژه‌ای که در این مقاله با آنها روبه‌رو می‌شوید را بررسی می‌کنیم:

تعاریف ویژه

قبل از شروع بحث، به معرفی چندی از کلمات کلیدی می‌پردازیم که ممکن است به شما در درک بهتر این مفاهیم کمک کند:

  • رنگ: یک رنگ خاص یا سایه به‌عنوان‌مثال سبز، آبی یا زرد.
  • درجه رنگ: روشنایی یا عمق رنگ.
  • سایه رنگ: روشنایی یا تاریکی یک رنگ. برای مثال اضافه‌کردن رنگ سیاه می‌تواند سایه رنگ را تغییر دهد.
  • ته‌رنگ: انواع همان رنگ. برای مثال اضافه‌کردن رنگ سفید می‌تواند ته‌رنگ را تغییر دهد.

مواردی که هنگام انتخاب اولین رنگ باید در نظر بگیرید

قبل از انتخاب تم رنگی منزل، ابتدا باید رنگ اصلی خود را انتخاب کنید. چند نکته برای انتخاب رنگ پایه وجود دارد که در این بخش به این نکات می‌پردازیم:

روشنایی

نور یکی از مواردی است که می‌تواند تأثیر زیادی در نحوه به نظر رسیدن رنگ داشته باشد. با تغییر نور طبیعی در طول روز، ظاهر رنگ نیز تغییر خواهد کرد. نور می‌تواند به‌اندازه‌ای تأثیرگذار باشد که یک رنگ از یک اتاق تا اتاق دیگر بسیار متفاوت به نظر برسد. یکی از بهترین روش‌ها برای انتخاب رنگ منزل و یا اینکه آیا از رنگ موردنظر راضی هستید یا نه، امتحان کردن چند رنگ متفاوت روی دیوار موردنظر یا روی کاغذدیواری‌های بریده شده قدیمی است. در طول روز رنگ‌هایی را که برای تست روی دیوار زده‌اید را نگاه کنید تا ببینید چگونه نور طبیعی و نور مصنوعی آنها را تغییر خواهد داد. این روش تست کردن رنگ همچنین می‌تواند برای رنگ‌بندی منزل شما نیز مفید باشد.

لوازم جانبی و مبلمان

خرید رنگ کاری بسیار آسان‌تر از خرید مبلمان جدید است؛ بنابراین قبل از انتخاب طرح یا رنگ، تمام مبلمان مورد علاقه‌تان را خریداری کنید و سپس رنگ موردنظر را بر اساس آن تنظیم نمایید. در مورد انتخاب مبلمان متناسب با خانه نگران نباشید، اگر سلیقه‌تان را دنبال کنید، تم رنگی متناسب با آن هم نمایان خواهد شد. اگر هنوز برای اجرای یک رنگ روی دیوار کاملاً آماده نیستید، لوازم جانبی منزل شما را در انتخاب رنگ کمک خواهد کرد.

برای مثال اگر مایل به استفاده از رنگ‌های متضاد هستید، می‌توانید دیوار را به شکلی تک‌رنگ، رنگ‌آمیزی نمایید و سپس کنتراست رنگی را از طریق لوازم جانبی اعمال کنید. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت با ترکیب‌بندی بازی کنید تا رنگ و تم رنگی مورد علاقه‌تان را پیدا کنید.

از ترند یا مد روز استفاده نکنید

گرچه مد یا ترند می‌تواند منبع خوبی برای الهام گرفتن باشد، اما به‌سرعت هم از مد می‌افتد و به‌اصطلاح تاریخ‌گذشته می‌شود. این موضوع به طور قطعی برای تمام مدهایی که یک الگو یا چینش را ارائه می‌دهند اتفاق می‌افتد. پس برای انتخاب رنگ منزل تصمیم عجولانه‌ای نگیرید، مگر اینکه به یک سبک خاص یا رنگی خاص علاقه زیادی داشته باشید.

یافتن منبعی برای الهام‌گیری

برای یافتن سبک موردنظر، از منابعی مختلفی می‌توان الهام گرفت. رسانه‌های اجتماعی می‌توانند یکی از مشخص‌ترین این مکان‌ها باشند. اما دقت داشته باشید که بسیاری از موضوعاتی که روی رسانه‌های اجتماعی قرار می‌گیرند، بر اساس مد و ترند طراحی شده‌اند. لوازم جانبی هم می‌تواند یک منبع خوب برای الهام گرفتن باشد و به شما نشان دهد که کدام ترکیبات رنگی بیشتر به یکدیگر می‌آیند و با هم ست می‌شوند.

همچنین لوازم جانبی و صندلی‌ها را می‌توانید به‌عنوان یک رنگ پایه در نظر بگیرید تا به شما در جهت انتخاب رنگ‌های باقیمانده کمک کنند. زمانی که رنگ اصلی خود را انتخاب کردید، می‌توانید در مورد رنگ‌های جانبی یا به‌اصطلاح تم رنگی تصمیم‌گیری نمایید.

پیداکردن رنگ مناسب

بر اساس تئوری رنگ، چهار نوع الگوی رنگی مختلف وجود دارد. برای انتخاب هرکدام از این رنگ‌ها، ابتدا باید رنگی را به‌عنوان رنگ پایه در نظر بگیرید، سپس رنگ‌هایی به شما پیشنهاد می‌شود که بیشترین تناسب و گیرایی را با رنگ پایه ایجاد کرده و ظاهری زیبا و دلنشین را به وجود آورند. لازم نیست از هر رنگی در یک طرح روی دیوار استفاده کنید، بلکه می‌توانید یک یا دو رنگ را برای دیوار خود انتخاب نمایید و از سایر رنگ‌ها در مبلمان و لوازم جانبی استفاده کنید. در ادامه به معرفی این الگوهای رنگی می‌پردازیم.

الگوی تک‌رنگ برای انتخاب رنگ منزل

وقتی شما به الگوی تک‌رنگ فکر می‌کنید چه چیزی به ذهن شما خطور می‌کند؟ احتمالاً شما هم به سیاه و سفید فکر می‌کنید که در این مورد درست نیست. طرح تک‌رنگ شامل یک رنگ اصلی است و می‌توانید برای انتخاب رنگ منزل از آن استفاده کنید. برای مثال رنگ آبی که با اضافه‌کردن رنگ سیاه یا سفید، یک رنگ تیره‌تر یا روشن‌تر به دست بیاید؛ بنابراین رنگ آبی، آبی آسمانی و آبی کاربنی همگی در یک الگوی تک‌رنگ وجود دارند. الگوهای تک‌رنگ وقتی با رنگ‌های خنثی مثل سفید یا خاکستری ترکیب شوند، نمای زیبایی را به وجود می‌آورند و از یکنواخت شدن رنگ منزل جلوگیری می‌کنند.

همچنین لازم به ذکر است که استفاده از الگوی تک‌رنگ در اتاق‌های کوچک نیز بسیار مناسب بوده و ظاهری دلباز ایجاد می‌کند. همچنین درصورتی‌که می‌خواهید وسایل خانه بیشتر به چشم بیاید نیز استفاده از الگوی تک‌رنگ بسیار توصیه می‌شود. در این حالت به‌راحتی می‌توانید از وسایل مختلف استفاده کنید بدون اینکه نگران بیش از حد رنگی‌رنگی شدن منزلتان شوید، زیرا الگوی تک‌رنگ تماماً مربوط به وحدت بوده و به‌عنوان تم اصلی در نظر گرفته می‌شود و به خانه شما هماهنگی زیادی می‌بخشد. در این حالت زمانی که شما از یک اتاق به اتاق دیگری می‌روید همه چیز عجیب و رنگارنگ به نظر نمی‌رسد.

الگوی رنگ‌های مشابه

در الگوی رنگ‌های مشابه تعداد رنگ‌ها بیشتر از الگوی تک‌رنگ به نظر می‌آیند و به‌اصطلاح رنگارنگ‌تر جلوه می‌کنند و شامل رنگ‌های مشابه اما مختلف در کنار یکدیگر می‌شوند. برای مثال رنگ قرمز، بنفش‌قرمز و بنفش یک الگوی رنگ‌های مشابه را تشکیل می‌دهند. اگر در انتخاب رنگ منزل مشتاق به استفاده از رنگ‌های مختلفی هستید، اما نمی‌دانید چطور این رنگ‌ها را درست استفاده کنید، الگوی رنگ‌های مشابه گزینه خوبی برای شما است. برای استفاده از این الگوی رنگی، تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب رنگ اصلی است و سپس دو رنگ تیره و روشن همان رنگ را استفاده کنید.

الگوی رنگ‌های مشابه فضایی آرام را ایجاد می‌کند زیرا رنگ‌های مشابه به طور طبیعی در کنار یکدیگر به‌خوبی جلوه می‌کنند. همچنین برای رنگ‌آمیزی اتاق‌هایی مانند اتاق‌خواب که می‌خواهید در آن استراحت کنید گزینه بسیار خوبی است. در استفاده از این الگوی رنگی با طیف رنگ‌های روشن، به‌خاطر داشته باشید که برای درست‌کردن رنگ روشن، مقدار مناسبی از رنگ سفید به آن اضافه کنید تا کنتراست خوبی بین رنگ‌ها برقرار شود. البته لازم نیست که فقط از رنگ‌های روشن استفاده کنید، رنگ‌های تیره هم به ایجاد فضایی پرنشاط کمک زیادی می‌کنند.

الگوی کنتراست رنگی

الگوی کنتراست رنگی که با نام الگوی رنگی سه‌گانه هم شناخته می‌شود، شامل سه رنگی است که به طور مساوی در یک چرخه رنگی قرار می‌گیرند. برای مثال نارنجی‌قرمز، بنفش‌آبی و سبز‌زرد یک الگوی کنتراست رنگی را تشکیل می‌دهند. این الگوی رنگی بسیار پرانرژی است، حتی اگر از سایه‌های محو استفاده کنید. این الگوی رنگی شما را به چالش می‌کشد و باعث می‌شود که متفاوت از روال عادی فکر کنید. در این حالت اگر به دنبال تضاد رنگی هستید، به‌جای زیاده‌روی در مصرف رنگ، می‌توانید با استفاده از مبلمان و لوازم جانبی این تضاد را ایجاد نمایید.

در الگوی کنتراست رنگی، سایه‌های کم‌رنگ نیز می‌توانند تضاد رنگی خوبی برای فضا ایجاد کنند. استفاده از سایه‌های کم‌رنگ نیز می‌تواند به شما کمک کند تا در انتخاب رنگ منزل به‌جای به‌کاربردن سایه‌های پررنگ و جسورانه، فضا را به ظاهر دلخواه خود برسانید.

انتخاب رنگ منزل با الگوی رنگ‌های مکمل

الگوی رنگ‌های مکمل نیز از دو رنگ متضاد در چرخه رنگ تشکیل شده است. استفاده از این الگوی رنگی بسیار پرشور و هیجان‌انگیز است و درصورتی‌که با استفاده از یک رنگ روشن یا سایه تیره این کار را انجام دهید، می‌توانید بدون استفاده بیش از حد از رنگ، نمای بسیار زیبایی را ایجاد کنید. استفاده از این الگوی رنگی با سایه‌های سردتر و گرم‌تر می‌تواند جلوه زیبایی به محیط ببخشد.

برای مثال استفاده از رنگ قرمز در یک اتاق به رنگ آبی می‌تواند نمای زیبایی را ایجاد کند. در الگوی رنگ‌های مکمل به طور معمول از دو رنگ استفاده می‌شود و همین موضوع به شما این امکان را می‌دهد تا از طریق مبلمان و لوازم جانبی رنگ‌های دیگری را نیز استفاده کنید.